Srebrny Sekstant i 1. Nagroda Rejs Roku 2017 wręczony został w piątek 2. marca kapitanom Asi Pajkowskiej i Uwe Röttgering’owi, co-skiperom jachtu Rote 66, za wygraną w słynnych transatlantyckich regatach dwuosobowych TWOSTAR 2017.
Regat, które – jak zgodnie pisze cała fachowa prasa – były najcięższe i najtrudniejsze w 60cio-letniej już historii tych rozgrywanych co 4 lata regat OSTAR/TWOSTAR: żeglarze zmagali się ze sztormem z wiatrem o prędkości 60 węzłów i 15-metrową falą. O ciężkich warunkach na północnym Atlantyku podczas regat niech świadczy choćby fakt, że z 22 jachtów które wystartowały do regat z Plymouth (UK), do mety w Newport po drugiej stronie oceanu dotarło zaledwie 7 jednostek, inne się wycofały, a aż 4 jachty zatonęły.
Kapitanowie J. Pajkowska i U. Röttgering startowali na 40-stopowym jachcie Rote 66 (Class 40), i liczącą ponad 3000 mil trasę pokonali w ciągu 20 dni, 22 godzin i 43 minut. Przetrwali, i w rezultacie wygrali dzięki ogromnej sile woli – bo jakże łatwo było się załamać i wycofać, gdy mamy perfect storm tej skali i codzienne komunikaty mówią o wycofaniu się, bądź nawet zatonięciu kolejnych jachtów współzawodników. Rote 66 też doznał uszkodzeń (w tym,  porwanie grota i awaria elektroniki), jednak załoga dokonała prowizorycznych, ale skutecznych napraw w tych trudnych warunkach we własnym zakresie (grot, po dotarciu do mety, nadawał się tylko do wyrzucenia).
Przypomnijmy: w historii rozgrywanych co 4 lata od ponad ponad pół wieku transatlantyckich regatach samotnych (OSTAR, od 1960 r.) i dwuosobowych TWOSTAR (od 1981r.) startowało wielu znakomitych polskich żeglarzy, w tym m.in. Krzysztof Baranowski, Kuba Jaworski, Jerzy Siudy, czy Teresa Remiszewska – jednak tylko kpt. Joanna Pajkowska odniosła ten największy sukces – stanęła na najwyższym stopniu podium. Przypomnijmy, że wcześniej Asia Pajkowska dwukrotnie startowała w OSTAR: w r. 2000 była 7. w swojej klasie, a w r. 2013 na katamaranie Cabrio 2 zdobyła nagrodę First Lady (dla najszybszej kobiety na mecie).
Nagrodą Srebrny Sekstant i Rejs Roku od blisko pół wieku nagradzani są kapitanowie najważniejszych rejsów danego roku. Nagroda wręczana jest zawsze w pierwszy piątek marca – na pamiątkę pierwszego polskiego opłynięcia Przylądka Horn pod żaglami. Dokonał tego żaglowiec szkolny Dar Pomorza, 1.
03.1937 r., pod dowództwem kpt. Konstantego Maciejewicza.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com