Trwają ostatnie przygotowania jachtu Fanfan do Asi samotnego non-stop rejsu dookoła świata. Są już informacje dotyczące startu: start z Plymouth (Anglia) planowany jest na połowę września – a wcześniej, 5 września jacht wypłynie do Plymouth z Gdyni podczas trwającego wówczas Zlotu Polonii Żeglarskiej z całego świata, organizowanego z okazji 100-lecia Niepodległości.
Przypomnijmy, Fanfan! to 40-stopowa (12.18m) aluminiowa łódka, zaprojektowana i wybudowana na regaty OSTAR. Jacht udostępnił Asi Uwe Röttgering, niemiecki żeglarz, z którym razem wygrali w ubiegłym roku słynne transatlantyckie regaty dwuosobowe, TWOSTAR, na innej łódce Uwego, Rote 66. Rejs ten i wygrana w TWOSTAR wyróżniony został nagrodami Rejs Roku 2017 i Żeglarz Roku 2017. Jacht Fanfan! już raz opłynął dookoła świata – w latach 2001-2003 Uwe samotnie żeglował nim na trasie od najbardziej skrajnie położonych wysp na północy (Arktyka) i na południu (Antarktyka).
Jacht obecnie jest przygotowywany do rejsu w Gdańsku, gdzie jest doposażany do takiego wyzwania, jakim jest samotna non-stop wyprawa dookoła świata – m.in. zachodzi konieczność zakupu i zainstalowania zapasowego autopilota, czy systemu ogrzewania.
Asia Pajkowska, przypomnijmy, w latach 2008-2009 opłynęła już samotnie świat dookoła, inną trasą, z Panamy na zachód i do Panamy, w 198 dni. Asia płynęła wówczas 8,5-metrową łódką MantraASIA. Rejs był zaplanowany jako non-stop, jednak silny sztorm koło Przylądka Dobrej Nadziei zmusił żeglarkę do szukania schronienia w porcie w RPA. Obecny rejs, na bardziej wymagającej trasie, Asia określa jako „zapisanie ostatnich taktów niedokończonej symfonii”. Byłby to pierwszy samotny non-stop rejs dookoła świata w wykonaniu polskiej żeglarki

Kategorie: Ogólna

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com