Kpt. Joanna Pajkowska w swoim solo non-stop rejsie dookoła świata przekroczyła dziś (10.10) Zwrotnik Raka ( szer. 23 27’ N), w 2 tygodnie i jeden dzień od wyjścia z Plymouth, gdzie rejs się zaczął. Log: ponad 1860 mil.

Zwrotnik Raka, przypomnijmy, to równoleżnik nad którym Słońce, idąc od Równika, „zawraca” w swoim pozornym ruchu wokół Ziemi. W momencie „dojścia” Słońca do Zwrotnika Raka na półkuli północnej zaczyna się astronomiczne lato. Co roku to miejsce znajduje się na nieco innej szerokości geograficznej.

O ile pierwszy tydzień żeglugi był szybki ( ok. 1000 mil), to w drugim tygodniu dokuczają Asi wiatry raczej słabe, spinakerowe, które Asia maksymalnie wykorzystuje. Podczas żeglugi spinakerowej jest zawsze sporo roboty, ale przepływając między Wyspami Kanaryjskimi kpt. Pajkowska „znalazła” zasięg w swojej komórce i zatelefonowała do paru najbliższych osób.

Trasa samotnego rejsu kpt. Pajkowskiej dookoła świata wiedzie klasyczną drogą – dookoła trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Czyli, najpierw wzdłuż zachodnich brzegów Afryki na południe, i dalej na wschód, okrążając Przylądek Dobrej Nadziei, przez południowy Ocean Indyjski, na południe od Tasmanii, przez południowy Pacyfik, Horn, i powrót na północ przez Atlantyk.

Przypomnijmy, Fanfan! to 40-stopowa (12.18m) aluminiowa łódka, zaprojektowana i wybudowana na regaty OSTAR w latach 1980-tych. Jacht udostępnił Asi Uwe Röttgering, niemiecki żeglarz, z którym razem wygrali w ubiegłym roku słynne transatlantyckie regaty dwuosobowe, TWOSTAR.

Przebieg rejsu, wraz z bieżącą pozycją śledzić można na stronie:

https://www.asiapajkowska.pl/tracking/

Najczęściej aktualizowaną pozycję można znaleźć na stronie:

https://www.vesselfinder.com/pl/?mmsi=211345450 Trzeba wpisać nr MMSI 211345450 (jest już w wpisany w podany link). To jest w systemie AIS, czyli dopóki jest stosunkowo niedaleko od brzegu (ok. 50 mil).

Kategorie: Ogólna

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com