20.11. ok. g.23:34, Fanfan zaliczył trawers Przylądka Agulhas, w odległości ok. 300 mil. Asia pisze: „Trawers Przylądka Agulhas! Przylądek Dobrej Nadziei już za nami! Ocean Indyjski wita! To również trawers naszego domu, Szymanowskiego, gmina Leszno.”

Cape Agulhas, po polsku zwany Przylądkiem Igielnym, to najbardziej na południe wysunięty kawałek Afryki.

Trochę wcześnie Fanfan zaliczył trawers Przylądka Dobrej Nadziei. To pierwszy z trzech słynnych i groźnych przylądków na trasie Asi rejsu (2 pozostałe to Leeuwin, Australia, i Horn). Niektórzy uważają, że to właśnie Przylądek Dobrej Nadziei (zwany dawniej Przylądkiem Burz) i Agulhas są najtrudniejsze, a to dlatego, że tu spotykają się 2 oceany (Atlantyk i O. Indyjski), niosące dwie bardzo różniące się masy wody, tu spotykają się też przeciwne prądy i często bardzo silne, sztormowe wiatry. Neptun wydaje się, że Asię lubi, i jest dla niej łaskawy: z mapy pogodowej widzę że miała wiatr połówkowy S 20, i jak sama pisze, silny prąd w kierunku wschodnim. I oby tak dalej! Gratulacje dla Asi, dzięki dla Fanfana i coś wypijmy za Neptuna, żeby dalej sprzyjał!

Mapa przylądków Dobrej Nadziei i Agulhas z Wikipedii. 

Zdjęcie Cape Good Hope z pokładu MantryASIA, rok 2007, z innego Asi rejsu. Wtedy, jak widać, Asia przepłynęła znacznie bliżej tego Przyladka.

Kategorie: Ogólna

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com