Już tylko 2º ma Asia do Równika!

Wolno bo wolno, bo brak wiatru, ale Fanfan posuwa się do przodu, czyli na N, w stronę Równika. Żegludze dokucza oczywiście Okołorównikowy pas ciszy, inaczej strefa ITCZ ( Intertropical Convergency Zone), która charakteryzuje się brakiem wiatru, ale też okresowymi, gwałtownymi ale krótkotrwałymi potężnymi burzami. Asi tak opisała wczorajszą burzę: „Ostatnia noc to typowa w strefie ITCZ , błyskało dookoła, dziwne grzmoty, intensywne opady deszczu, ulewy, wiatr zmienny od 3 do 30 węzłów. Bardzo ciemna noc, mimo, że 2 dni po pełni,
Jednym słowem, spać się nie da
ło.
Ale mam nadzieję, że już blisko do końca tego trudnego odcinka.”

Ano właśnie, strefa ITCZ jest ruchoma, normalnie przesuwa się na N i na S od Równika – ale w tym roku wyjątkowo przesunęła się bardzo na S, dużo bardziej niż normalnie, czyli jak Fanfan minie Równik to powinien już wyjść z tej strefy, i mieć wiatry z kierunków północnych. Oby!

A przy okazji – ciekawostka! W tych dniach Asia właśnie przecięła swoistą pętlę: o tej porze w +/- tym samym miejscu była 15.12.2008, na jachcie MantraASIA zmierzając do zakończenia swojego pierwszego samotnego rejsu dookoła świata, z Panamy do Panamy (p.zakładka Poprzednie Rejsy https://www.asiapajkowska.pl/samotnie-dookola-swiata-i/ ).

Można tam przeczytać wpis z 15.12.2008, z pozycji : 4°37’39″S, 29°23’24″W.

A załączone poniżej foty burzy ze strefy ITCZ pochodzą właśnie z tamtego rejsu MantrąASIA.

Kategorie: Ogólna

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com