Fanfan i Asia są już +/- w połowie Oceanu Indyjskiego, poz. S 41°50’03.5016″, E 65°43’25.4388″. Asia, korzystając z odbieranych w systemie Predictwind prognoz lawiruje tak, by unikać niżów – bo tam sztormy, i unikać wyżów, bo tam z kolei brak wiatru; pisze: „Po raz kolejny przeanalizowałam Predictwind i prognozy, zdecydowałam jednak nie płynąć do 40 S na razie, trzymać się 42 S i jak najszybciej do przodu. Może ten wyż za bardzo mnie nie dopadnie. Idąc na N za parę dni dostałabym słabe wiatry z W, czyli prosto w rufę, fordewindu nie lubimy.
Ciekawe, spodziewałam się, że będę tu kombinować, jak ominąć sztormy, na razie omijam głównie rejony ciszy. Nie narzekam!”

Jak już informowaliśmy, aktualna pozycja Fanfana znajduje się też na trackingu odbywających się równocześnie innych samotniczych imprez żeglarskich: Golden Globe Race, i Long Route (link: https://maps.sail.cloud/home/event/19 ; na tym trackingu można znaleźć jachty, o których Asia pisze poniżej).

Asia z zainteresowaniem śledzi, co się dzieje u „konkurencji”, i ma tu swoje przemyślenia: „Nie wiem, czy śledzicie GoldenGlobe Race, ja dostaję relacje raz na tydzień.
Bardzo zaskakujące są problemy z jakimi się zmagają:
1. Porastanie dna, większość ma problemy z porastającymi dno muszelkami (barnackles), co bardzo spowalnia łódki. Estończyk skrobał dno na południowym Pacyfiku, aż wystraszył go rekin. Rosjanin i Australijczyk kierują się do Australii w celu wyciągnięcia łódek z wody i czyszczenia dna. Dla mnie to niesamowite! Dobrze, że miesiąc temu nurkowałam i skrobałam (delikatnie!) te farfocle.
2. Słodka woda do picia, kilka łódek ma problemy z brakiem wody, Australijczyk ma ostatnie 6 litrów (!), Susie 20 litrów, ktoś jeszcze ostatnie 6 butelek. Nie wiem, jak to możliwe, może wszyscy liczyli na zbieranie deszczówki, a nie było deszczu? Oni płyną już od 1 lipca.
Ja zabrałam 550litrow, użyłam ok 100, deszczu rzeczywiście mało.”

Kategorie: Ogólna

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com