Znowu Równik! 25.03. o godz. 1625 UT Asia i Fanfan ponownie przekroczyli Równik: „Godzina 1625 UT przekraczamy ponownie równik, tym razem w drodze do Plymouth.
Półkula północna przywitała nas rozległą chmurą deszczową, po prostu leje!
Poprzednio byliśmy tu 21 października 2018.
To 183 dzień mojego rejsu”.

(Przypomnijmy, że wg dość powszechnie przyjętych zasad, rejs dookoła świata powinien zacząć się na półkuli północnej, i żeglarz musi dwukrotnie przekroczyć Równik – raz w drodze „tam”, i drugi raz w drodze powrotnej).

Jak Asia uczciła ponowne przekroczenie Równika? „Równik mogłam uczcić tylko filiżanką kawy, ale jaka ładna filiżanka (…) przetrwała wszystkie sztormy!”

Jak z kolei piszą na FB wierni fani: „Asiu, Ty też przetrwałaś wszystkie sztormy!
Wyglądasz świetnie”, albo: „ Mistrzyni Swiata. Z takim wdziękiem pokonać tyle -To tylko Ty Asiu! Kobieta- Heros.”

Po okresie bardzo męczącej i frustrującej żeglugi w strefie ITCZ, czyli okołorównikowym rejonie ciszy i gwałtownych burz, Fanfan wypłynął już chyba z tego rejonu i powinien żeglować w strefie północnego pasatu, czyli w miarę stałego wiatru z NE. Jednak strefa ta w tym roku wyjątkowo przesunięta była na S od Równika, jak Asia pisze: „ITCZ jest zwykle na ok 5-7° N, teraz nietypowo 2-5° S. Ale chyba mam go za sobą. Wiatr (…) na razie ok 10 w i trochę na bardzo z N, taki NNE, co mnie niepotrzebnie spycha na zachód, ale trudno.
Pewnie wkrótce zmieni się na NE.
Powinien być dość stabilny, 15w, zobaczymy.”

Jak zauważono na FB: „ITCZ powinna się rozciągać pomiędzy 3N a 7N średnio. Teraz jej północna granica jest na 1,2 S !!! Jeszcze czegoś takiego nie widziałem.”

 

Kategorie: Ogólna

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com